Antalya Gezi Rotası
Antalya Gezi Sitesi
http://www.geziantalya.com/bilgi.asp?id=193
   
Antalya havalimanından çıkıp bir hafta boyunca tüm Antalya` yı gezmeye ne dersiniz ?
 
   
  Antalya Gezi Rotası
   

Size kendi tavsiyemizce gezip görebileceğiniz yerlerin bir rotasını yazacağız. Havalimanında indiğiniz zaman aracınızı teslim alın ve direkt Alanya (1)’ ya geçin. Burada Alanya Kalesi ve Yat Limanı (2) ’ nı gezin. Öğleden sonra Alanya’ dan Manavgat’ a doğru gelirken 10-15 km ileride İncekum Plajı (3)’ nda mola verin ve altın renkli plajda biraz güneşlenin, havuz gibi berrak sularda biraz yüzün. Akşama doğru oradan çıkın 50-60 km yol yapın ve Side (4)’ ye gelin. Geceyi Side’ deki bir pansiyonda veya butik otelde geçirin.

Ertesi sabah Side Antik Kenti (5)’ ni , Side Apollon Tapınağı (6)’ nı gezin. Öğleye doğru Manavgat’ a gelin ve Manavgat Şelalesi (7)’ ni gezin. Orada biraz dinlenip bir çay içtikten sonra aracınıza binin ve Şelalenin 10-15 km yakınlarındaki Seleukeia Antik Kenti (8)’ ne bir uğrayın. İkindi vakti Manavgat’ dan çıkıp Serik’ e giderken yol üzerindeki Aspendos Antik Kenti (9) ve Aspendos Tiyatrosu (10)’ nu mutlaka görün, gezin, inceleyin. Akşamüzeri oradan ayrılın ve Antalya’ ya doğru yola çıkın. Akşam yemeğinizde mutlaka yolunuzun üzerindeki Aksu’ da meşhur köfte – piyaz yeyin. Bizce Türkiye’ deki en lezzetli piyazı Aksu’ da yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra 15 km daha yapıp Antalya merkeze gelin ve Kaleiçi (11) ‘ nde bir tarihi pansiyona yerleşin. Eşyalarınızı yerleştirdikten sonra kısa bir Kaleiçi turu yapın, Yat Limanı (12)’ na inin, Karaoğlan Parkı (13)’ nı gezin, Hıdırlık Kulesi (14)’ nin yanından denizi seyredin.

Geceyi Kaleiçi’ nde geçirdikten sonra sabahleyin Kemer (15)’ e geçin. Kemer Yat Turu (16) ‘ na katılıp tam gün adaları, koyları, Phaselis (17)’ i , Olympos (18)’ u görün. Akşamüzeri Kemer’ e dönün ve aracınıza binip Olympos’ a doğru 40-50 km’ lik bir yola çıkın. Akşamleyin Olympos’ a ulaşın ve geceyi Olympos’ daki dünyaca ünlü ağaç evlerde (19) geçirin.

Ertesi gn Ağaç evlerin otantik bahçelerinde kahvaltı yaptıktan sonra plaja doğru yürüyüşe çıkın. Yolunuzun üzerinde Olympos Antik Kenti (20) ‘ ni gezin. Bitkiler ve antik duvarlarla çevrili tüneli anımsatan patikadan Olmpos Plajı (21)’ na ulaşın. Orada güneşlenin, denize girim ve bol bol fotoğraf çekin. Akşamüzeri eşyalarınızı toplayıp hemen yan köy olan Çıralı’ ya geçin. Orada bir butik pansiyona yerleşin. Akşam da oradaki herhangi bir grup ile veya bireyse olarak Yanartaş ( Chimeira ) (22) ‘ ya çıkın ve yanan kayalar etrafında Akdeniz’ i tepeden seyredin. Dilerseniz biraz sucuk ve şarap götürüp orada ateşin üzerinde sucuk pişirip şarap yudumlayabilirsiniz. Bu dünyaca ün yapmış bir aktivitedir. Daha sonra pansiyonunuza dönüp dinlenebilirsiniz.

Ertesi sabah aracınıza binip Demre (23)’ ye doğru yola çıkın. Oraya ulaştığınızda Myra Kaya Mezarları (24)’ nı görün, Noel Baba Kilisesi (25)’ ne uğrayın, Kekova’ da kısa bir tekne turuna katılıp sular altında kalmış Batık Şehir (26)’ i görün. Akşamüzeri oradaki otantik restoranların birinde balık yedikten sonra aracınıza binip Kaş (27)’ a doğru yola çıkın. Kaş’ ulaştığınızda oradaki bir butik otele yerleşin ve kaş akşamlarının keyfini çıkarın.

Ertesi gün Kaş’ dan Kalkan’ a doğru yola çıkın, Kalkan (28)’ a ulaştığınızda Patara Antik Kenti (29)’ ni ziyaret edin; Türkiye’ nin en uzun plajı olan Patara Plajı (30)’ nda güneşin ve kumun tadını çıkarın. Akşamüzeri Kalkan’ dan ayrılıf Fethiye’ ye ulaşın. Geceyi orada geçirip ertesi gün gezin, görün ve imkan olursa Fethiye semalarında yamaç paraşütü yapın.

Fethiye’ den dönüşte pratik olsun diye yayla yolundan gelebilirsiniz. Antalya merkeze daha hızlı ulaşmış olursunuz. Şayet bu yolu takip ederseniz Korkuteli’ den gelişte; Antalya’ya 20 km kala yolunuzun üzerinde Termessos Antik Kenti (31) vardır, oraya da uğramanızı tavsite ederiz.

Dönüş uçuşunuzu da akşam saatlerine alırsanız daha etkili olur. Havaalanını biraz geçtikten sonra Isparta yoluna dönüp oradan 10-12 km gidip Kurşunlu Şelalesi (32)’ ni ziyaret edebilirsiniz. Öğleden sonra da Aksu’ ya geri dönüp Perge Antik Kenti (33)’ ni gezmenizi tavsiye ederiz. Perge Antik Kenti’ ni de gezdikten sonra havaalanına dönüş yapıp aracınızı teslim edebilir; uçuşunuza katılabilirsiniz.
Rakamlara göre görülecek yerleri gösteren harita ektedir.

Umarım yardımcı olabilmişizdir.

İLGİLİ HARİTA ( Rakamları haritada görebilirsiniz )

 

 

 
   
  Nasıl Giderim ?
  Kendi aracınızla veya havalimanından araç kiralayarak bu rotayı takip edebilirsiniz.  
   
   
  Daha FAzla Bilgi İçin:
  http://www.geziantalya.com/bilgi-bankasi.asp